Vilniuje įsikūrę Palaimintojo kun. Mykolo Sopočkos slaugos namai (hospisas) – suremontuotas ir pilnai pritaikytas nepagydomai sergantiems (paliatyviosios) medicinos paslaugoms teikti – jau netrukus pradės savo veiklą. Paskutiniu akcentu atliekant visus akreditacinius formalumus buvo specialūs mokymai būsimų slaugos namų personalui, kaip to reikalauja Lietuvos įstatymai.
Pirmosiomis lapkričio dienomis 36 valandų paliatyviosios medicinos kursą būsimiems slaugos namų darbuotojams surengė slaugos namų judėjimo ir nepagydomai sergantiems pagalbos Lietuvoje pradininkas profesorius Arvydas Šeškevičius. Mokymai vyko sostinės Rasų g. 4 įsikūrusių slaugos namų konferencijų salėje. Juose dalyvavo 20 kandidatų – gydytojų, slaugytojų, už dvasinę ir psichologinę pagalbą atsakingų asmenų, kurie jau netrukus pradės dirbti pirmuose Lietuvoje slaugos namuose.
Visus atvykusius labai šiltai pasitiko Vilniaus hospiso (tokį oficialų pavadinimą pavyko iškovoti Lietuvos įstaigose) direktorė sesuo Michaela Rak.
“Po 4 metus trukusio remonto atėjo laikas atiduoti hospisą į jūsų – būsimų šios įstaigos darbuotojų – rankas, kad galėtumėte teikti pagalbą nepagydomai onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms”, – kreipėsi į susirinkusius aiškiai susijaudinusi pirmosios tikros paliatyvinės įstaigos Lietuvoje koordinatorė.
Savo ruožtu prof. A. Šeškevičius prisipažino, kad slaugos namų judėjimo pradžia mūsų šalyje anaiptol nebuvo rožėmis klota. Lietuva buvo paskutinė Europos valstybė, įteisinusi paliatyviosios pagalbos teisines normas. Iš pradžių net pati “hospiso” sąvoka mūsų valstybėje buvo atsidūrusi uždraustų žodžių sąraše, apgailestavo prelegentas, trumpai pristatęs paliatyviosios medicinos įstatyminių kelių tiesimo Lietuvoje priešistorę. Tik 2007 m. sausio 11 d. pasirodęs sveikatos ministro įsakymas “Dėl paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo” uždegė žalią šviesą Lietuvos slaugos namų judėjimui. Vėliau buvo priimti kiti būtini teisiniai aktai. Kad būtų priimti, nuo pat pradžių dėjo pastangas dar 1998 metais prof. A. Šeškevičiaus įkurta Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija. Draugijos iškovota įstatyminė bazė kelerius metus vėliau leido Gailestingojo Jėzaus seserims priimti iššūkį įkuriant Vilniuje hospisą. Už atliktą darbą prof. A. Šuškevičius joms nuoširdžiausiai dėkojo.
Nepagydomai sergančių slaugymo mokymai būsimiems slaugos namų darbuotojams buvo paskutinė administracinė kliūtis kelyje į teisinę šios įstaigos akreditaciją. Kliūtis sėkmingai įveikta, o būsimas medicinos personalas yra kupinas užsidegimo ir entuziazmo priimti nelengva nepagydomai sergančių slaugos iššūkį.
Tadeuš Andžejevski
Nuotraukoje: sesuo Michaela Rak džiaugiasi, kad personalas yra pilnai pasiruošęs sunkiam slaugos darbui.